Zawód architekta to prestiżowe, wysokodochodowe i rozwijające zajęcie. Praca architekta daje mnóstwo satysfakcji i radości. Żeby jednak zostać dobrze opłacanym specjalistą i podziwiać swoje dzieła w przestrzeni publicznej, trzeba przejść daleką drogę. Od czego zacząć i jak się za to zabrać?
Zawód architekta wymaga ukończenia kierunkowych studiów specjalistycznych. Masz do wyboru kilka kierunków w obrębie architektury, różnią się od siebie specyfiką, ale i wymogami, jakie stawia się przed kandydatami.
Ogólnie rzecz ujmując, musisz posiadać wielokierunkową wiedzę – począwszy od matematyki, fizyki, przez posiadanie zmysłu estetycznego i wyobraźni, aż po (oczywiście) rysunek. Rysunek na architekturze obejmuje wiele zagadnień – perspektywa, kompozycja, światłocień, postaci, geometria. Już do przejścia przez egzaminy kwalifikacyjne musisz doskonale wiedzieć, jak operować kredką i ołówkiem, to jednak jest dopiero początek drogi. Po zdaniu egzaminów czeka cię wiele lat dalszej nauki i doskonalenie posiadanej już wiedzy.
Ukończenie studiów to duży sukces – masz już papiery i prawo wykonywania zawodu, czeka cię jednak jeszcze zdobycie praktyki. Wielu studentów korzysta z możliwości praktyk już na etapie edukacji – pozwalają im poznać „na żywym organizmie” zawód, o którym marzą i przekonać się, które umiejętności wymagają jeszcze doszkolenia.
Żeby zostać dobrym architektem, na każdym z etapów edukacji musisz systematycznie ćwiczyć. Właściwie na każdym kroku – w domu, na spacerze i na wakacjach. W doskonaleniu umiejętności bardzo pomagają również profesjonalne kursy. Kurs na architekta umożliwi ci trening pod okiem mistrzów, którzy na bieżąco będą czuwać nad każdą nową lub trenowaną techniką i jej poprawnością.